Zmarł o. Joachim Badeni


W wieku 97 lat zmarł dziś w Krakowie jeden z najbardziej poczytnych katolickich autorów, ojciec Joachim Badeni, dominikanin, pełen rzetelnej wiedzy teologicznej, a zarazem wyjątkowego poczucia humoru.

Urodził się w 1912 roku w Busku, na Ukrainie, miał arystokratyczne korzenie. Walczył podczas II wojny światowej (m.in. pod Narwikiem i we Francji). Znany był przede wszystkim jako duszpasterz – był współzałożycielem duszpasterstwa dominikańskiego w Krakowie “Beczka”, potem był duszpasterzem w Poznaniu, a także działał w Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.

Jego ogromne doświadczenie pracy z ludźmi, a także mądrość Boża pozwalały mu na niezwykle trafne wnioski. Często jego publikacje czyta się jak dobre słowo mędrca, które jednak nie jest pozbawione dużej dozy humoru.

Z jego wypowiedzi przebija wiele radości, która przy tym jest dość zaraźliwa. Jego prosty, przystępny język jest obrazem jego głębokiej, a zarazem bardzo prostej, synowskiej relacji do Boga. Właśnie takiej relacji uczył swoich czytelników.

Advertisements
This entry was posted in Z. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s