jedzenie zamiast bomb – część druga


from:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Jedzenie_Zamiast_Bomb

Jedzenie Zamiast Bomb (ang. Food not Bombs), społeczna inicjatywa polegająca na rozdawaniu ciepłych, wegetariańskich posiłków, ludziom biednym, bezdomnym i bezrobotnym. Akcji towarzyszy przekaz antyrządowy i antywojenny, jej ideą przewodnią jest pokazanie, że kiedy władza wydaje pieniądze na – zdaniem działaczy – niepotrzebne zbrojenia, wielu ludzi umiera z głodu.

Jedzenie Zamiast Bomb, powstało w latach 80. XX wieku z inicjatywy kilkunastu działaczy antywojennych i anarchistycznych w Cambridge, aktualnie akcja odbywa się regularnie w większości miast w Ameryce Północnej, Europie (również w Polsce, między innymi w Gdańsku, Gdyni, Olsztynie, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Zielonej Górze, Toruniu, Lublinie, Białymstoku,Tarnowskich Górach ,Gliwicach , Wrocławiu, Rzeszowie i Katowicach), a także w Azji, Australii, Afryce.

Idea

Pierwotnym założeniem ruchu Jedzenie Zamiast Bomb było rozdawanie darmowych posiłków każdemu, kto był głodny. Jedzenie było zdobywane głównie darmowymi środkami. Działacze chodzili po rynkach sklepach spożywczych i supermarketach, prosząc o jedzenie, które sprzedawcy zamierzali wyrzucić ze względu na gorszą jakość, bądź brak popytu, rzadziej było one zdobywane poprzez kradzieże. Pierwotnymi doktrynami politycznymi ruchu było:
  • Pokazanie że państwo wydaje pieniądze na zdaniem działaczy bezsensowne i niepotrzebne cele, kiedy wiele jego obywateli głoduje
  • Niszczenie nadprodukcji żywności jest kapitalistyczną zbrodnią, w wyniku której głód stał się problemem globalnym
  • Wojny są czynnikiem niszczącym społeczeństwo.

Ruch szybko jednak wyspecjalizował się w walce z biedą i bezdomnością w związku z tym działalność Jedzenia Zamiast Bomb znacznie się poszerzyła. Na akcjach zaczęto rozdawać ubrania (głównie starą odzież pozyskaną od ludzi, bądź też znalezioną na śmietnikach, praną i naprawianą przez działaczy), zabawki oraz książki. Takie działania rozsławiły ruch, który zaczął rozszerzać się na cały świat, wkrótce organizacja ruchu stała się jednolita i zintegrowana z ruchami anarchistycznymi, powstały główne założenia organizacyjne Jedzenia Zamiast Bomb:

  • Uzyskiwanie możliwie jak największej ilości żywności, ubrań, oraz innych rzeczy rozdawannych na akcjach poprzez ich recykling.
  • Podejmowanie wszelkich decyzji na zasadzie konsensusu.
  • Brak hierarchicznej struktury.
  • Zasada Otwartości: Otwartość rozprzestrzeniania ruchu (Jedzenie Zamiast Bomb może utworzyć każda grupa ludzi, która tylko ma na to ochotę, bez pytania o zgodę ruchów w innych miejscach), otwartość ruchu na działaczy, (każdy, kto wyrazi chęć może przyjść na przygotowywanie, bądź rozdawanie żywności) oraz otwartość społeczna ruchu (każdy, kto ma na to ochotę otrzyma całkowicie darmowy posiłek).

 http://www.food.gliwice.com/historia.html

Advertisements
This entry was posted in 1. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s