życie na kartki, kartki na życie


Zaglądnijcie TUTAJ, do Mishki, bo ona – Nasz MUZEALNIK przypomina o czymś, co było normalnością kiedy miałam tyle lat, co Hippie. Czekolada? Na kartki. Tja, 100 gram na miesąc. Było nas w domu pięcioro + Babcia, więc czasami udało się zobaczyć całą tabliczkę czegoś czekoladopodobnego w opakowaniu zastępczym o nazwie Czekolada Popularna. Nauczyliśmy się w końcu gotować ją w domu z kakao i mleka w proszku, o ile udało się namierzyć jedno i drugie, bo bywało, że w sklepach był naprawdę tylko ocet. Na wszelki wypadek w dobie zaczynającego się właśnie kryzysu podaję przepis:

brownie-pyszne-z-orzechami_5001

1 kostka masła (25 dag)
1/2 szklanki wody
2 szklanki cukru
1 opak.mleka w proszku
5 łyżek kakao

Masło zagotować z wodą i cukrem. Lekko ostudzone zmieszać z mlekiem w proszku i kakao. Wcześniej należy przesiać mleko w proszku i kakao przez sitko, gdyż są grudki. Rozlać masę na płaskie naczynie, gdy wystygnie pokroić w kosteczki. Można dodać orzechy.

W tamtych czasach w sklepach – o ile w ogóle było, to było masło na wagę – solone. Kupowało się od razu kilogram, po uprzednim wystaniu się w kilometrowej kolejce. I to masło – zakonserwowane solą – nie nadawło się do słodyczy, więc dodawaliśmy do tej czekolady margarynę o wdzięcznej nazwie Margaryna i mleko w proszku, które nazywało się Mleko w proszku.

Były też talony na trampki, chociaż to, co się za nie nabywało trudno dzisiaj nazywać trampkami. Były też później jakieś kartki na kartki, to już zupełny odlot. I na paliwo. I na proszek do prania. Na wódkę nawet. Na papierosy. Można było zamienić się z sąsiadem – oddać mu wódkę za czekoladę. A wyprawkę dla niemowlaka kupowało się na Legitymację Ubezpieczeniową.

kartka4

This entry was posted in 1. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s