powrót do Kereta (skanowanie mózgu 2)


etgar-keret

Kiedy masz atak astmy, brak ci oddechu. Kiedy brak Ci oddechu, trudno mówić. Twoje zdanie składa się z ilości powietrza, które możesz wypuścić. Nie ma tego dużo, jakieś trzy do sześciu słów. Nabierasz szacunku do słowa.

(to o mnie. nie mam astmy, ale objawy pasują. i szacunek do słowa mówionego.
bo pisanie nie boli.)

W Polsce ukazało się pięć zbiorów opowiadań Kereta,

gaza-blues_etgar-keret  pizzeria-kamikaze_etgar-keretimages_big083-88612-12-3  osiem-procent-z-niczego_etgar-keretimages_product283-7414-162-x  rury_etgar-keretimages_big19978-83-7414-342-4  teskniac-za-kissingerem-etgar-keret-119x190

jeden mamy za sobą (skanowanie mózgu 1), bo zachwycaliśmy się już wybraną przez Gregorego książeczką pt. “Osiem % z niczego”.

bez-tytulu4

No i jest wreszcie polska strona o Kerecie – TUTAJ.

Ostatni zbiorek pt. “Tęskniąc za Kissingerem”, ma na okładce tekst, który można uznać za krótkie, ale bardzo rzeczowe  resume tego,  czym jest całe jego opisywanie świata:

Ironia. Czarny humor. Groteska. Oniryzm. Absurd. Wnikliwa obserwacja otaczającego nas świata. Historie ludzi i rzeczy ? chłopiec ratujący ulubioną zabawkę przed ojcem; mężczyzna, który nie potrafi wybrać między matką a ukochaną; wynalezienie leku na samotność; walka z chodnikami. Poczciwi idealiści, konformiści, którzy są w istocie buntownikami i mordercami. Na świat przedstawiony u Kereta składają się scenki jak z teledysków MTV: krótkie, urywane, migotliwe, ukazujące jedynie ułamek rzeczywistości, prawdę fragmentu. Sytuacje dramatyczne, rozpaczliwe stają się tu groteskowe, przypominają karnawałową zabawę czy jarmark. Autor osiągnął mistrzostwo w opisie swojej wizji świata. Czy tylko swojej?

This entry was posted in 1 and tagged , . Bookmark the permalink.

7 Responses to powrót do Kereta (skanowanie mózgu 2)

 1. Mishka says:

  Bardzo ciekawe. Wprawdzie zawalona jestem obfitością słowa pisanego, spowodowaną niedawno minionymi świętami, ale jak już się odgrzebię, to postaram się zajrzeć do któregoś tomiku. Dziękuję za polecajkę! :D

 2. Hippie says:

  Ahh…przystojna miłość mojego życia:):)
  A co do twojego komentarza u mnie…
  Więc. Nic ciekawego. Minęły święta. Nic ciekawego. Nie byłam tam od…dawna. Wybieram się dopiero po powrocie do szkoły. Tęsknię za rozmowami. I cały czas w myślach mam nasze wspólne ferie na salce u Norberta gdy myślałyśmy tylko o tym, kiedy włączą kaloryfery :):) Jeeeej…to było tak dawno temu.
  A w ogóle to chora jestem.

 3. Pingback: Paxil.

 4. prometeusz says:

  Mishka – :) a co Ty czytasz po tych Świetach?

  Hippie – martwię się Twoim pęcherzem. napisz coś, cosik, cokolwiek…

 5. Mishka says:

  Uuuuu… Mnóstwo różności, od Sasa do Lasa :D Nawet zamieściłam listę na swoim blogu, żeby sobie to jakoś uporządkować, bo na Biblionetce w schowku już sama się gubię :D

 6. Mishka says:

  A w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie, 5 listopada (czyli w czwartek) w Klubie Drukarnia
  o godzinie 20:00 “Film zmienia literaturę”, spotkanie z Etgarem Keretem. Dzień wcześniej (czyli jutro): Kino Pod Baranami, godzina 21:00: Literatura i film – “Meduzy”, reżyseria: Etgar Keret. Bilety: 12 zł bilet normalny/ 10 zł bilet ulgowy.

  Może ktoś skorzysta? :)

 7. Kasia says:

  ojej, a ja z Bractwem z Londynu będę po Sandomierzu latać, ale dzieciakom zaraz o Kerecie napiszę!!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s