olga tokarczuk


Kolejne Spotkanie DKK – do uściślenia – w ostatnim tygodniu grudnia, zaraz po Świętach. 

Tym razem Olga Tokarczuk – “Bieguni”. Są jeszcze dwa wolne egzemplarze. Dla przypomnienia – moje notatki ze spotkania:

olga.jpg

Drobna, awangardowa, sprawia wrażenie osoby zadowolonej z siebie i niezłośliwej. Otwarta, pozytywnie nastawiona do życia i do swoich czytelników. Wygląda na to, że jej na nas zależy. :) Zwraca uwagę na to, co śni. Ucieka od ludzi, gdy pisze. Trochę wstydzi się swojego dawnego pisania i w tym ją rozumiem. Czyta, jak ja – kilkanaście książek naraz, zapamiętuje wątki. Czyta dużo, bardzo dużo. Uwielbia czytać encyklopedie, a ostatnio pokochała też Wikipedię. I w ogóle – Internet jej nie przeraża. :) Podarowałam jej muszelkę, ponieważ twierdzi, że jest pielgrzymem. I mieszka na Drodze Dolnośląskiej. :):):) Mówi o sobie: “jestem oczami, jestem wzrokiem”. Jest typowym obserwatorem, a świat i ludzie są zawsze OBOK. Lubi też – oprócz milczenia i patrzenia –  “po prostu gadać”. W “Biegunach” dialogów jest niewiele, może nawet nie ma ich wcale. Opisuje, ale nie przeżywa. Opisuje dla innych, ale nie wiem, czy pisze z chęci podzielenia się czy z powodu tzw. “swędzenia pióra”, które sprawia, że pisać po prostu trzeba.
“Bieguni” – kolejna książka o podróżach, o pielgrzymowaniu, o ludziach drogi.

Celem pielgrzymki jest inny pielgrzym”.

http://www.tokarczuk.wydawnictwoliterackie.pl/

wlodowice_olga2.jpg wlodowice_olga3.jpg wlodowice_olga11.jpg

A tak wygląda “Nike”:

41364_1188837743_0df0_p

Nagroda literacka Nike – prestiżowe polskie wyróżnienie dla najlepszej polskiej książki roku. Przyznawana jest corocznie od roku 1997 przez Fundację tej nagrody.

Zadaniem jest promocja literatury polskiej, szczególnie powieści. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Wykluczone z konkursu są opracowania oraz prace zbiorowe.

Zwycięzca wyłaniany jest w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, następnie wybór siedmiu finalistów i z tej grupy wyłaniany jest zwycięzca. Wybór laureata Nike dokonywany jest przez jury na posiedzeniu w dniu wręczenia nagrody.

Autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę NIKE dłuta Gustawa Zemły oraz nagrodę pieniężną, aktualnie (2006) w wysokości 100.000 złotych. Fundatorami Nagrody są Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory.
źródło: Wikipedia.

Advertisements
This entry was posted in O and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s