co mnie omnięło 2 grudnia…


03

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

(na zdjęciu za biurkiem Pani Małgosia, która opiekuje się naszym DKK)

relacje ze strony: http://www.wimbp.rzeszow.pl/aktual344.html

Po spotkaniu moderatorów…

2 grudnia 2008 roku w sali wykładowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, już po raz drugi w tym roku, odbyło się spotkanie moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, działających w województwie podkarpackim.
Spotkanie otworzył Stanisław Turek, dyrektor WiMBP w Rzeszowie, który przywitał bibliotekarzy i przedstawił program spotkania.
Wykład „Nie tylko Houellebecq. Francuskojęzyczka literatura w Polsce” wygłosiła Małgorzata Szczurek – romanistka, tłumaczka literatury francuskiej, współwłaścicielka krakowskiej oficyny wydawniczej Karakter. Omówiła twórczość wybranych pisarzy i ich utwory, między innymi: Jonathana Littela, J.MG.Le Clézio, Alaina Mabanckou, Michela Houellebecqa, Maryse Condé, Amélie Nothomb, Iréne Némirovskiej, Ericka-Emmanuela Schmitta. Szczególnie, do dyskusji w Klubach, polecała książkę Pierra Bayarda „Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało”, wydaną przez PIW w 2008 roku.

Za działalność klubową w 2008 roku wyróżniono 3 DKK działające w: Bibliotece Publicznej w Budziwoju, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesku i Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Oddział dla dzieci i młodzieży w Rzeszowie. Moderatorom DKK, Aldonie Wiśniowskiej, Joannie Krawczyk i Renacie Dziepak dyrektor WiMBP Stanisław Turek wręczył aparaty cyfrowe Canon Ixus 860 IS.

Następnie Małgorzata Augustyn, koordynator DKK na Podkarpaciu, w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła działalność DKK na Podkarpaciu w 2008 roku. W naszym województwie w omawianym roku działało 31 DKK , w tym 10 klubów dziecięco–młodzieżowych. Odbyło się 175 spotkań klubowych, w których uczestniczyło ok. 1 500 osób. Klubowicze napisali kilkanaście recenzji, które zostały wysłane i opublikowane na stronie Instytutu Książki w Warszawie. Relacje ze spotkań zamieszczane są także na stronie WiMBP w Rzeszowie, na stronach bibliotek a także na Forum Instytutu Książki.

Ze środków Instytutu Książki zakupiono 87 tytułów książek w liczbie 826 wol. Najczęściej czytane książki w 2008 roku to: „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego, „Bieguni” Olgi Tokarczuk, „Dom nad rozlewiskiem” i „Powroty nad rozlewiskiem” Małgorzaty Kalicińskiej, „Lato przed zmierzchem” Doris Lessing, „Cień wiatru” Carlosa Ruiza Zafona, „Feliks, Net i Nika…” Rafała Kosika, „Kaśka Podrywaczka” Marty Fox, „Pozłaca rybka” Barbary Kosmowskiej.
Odbyło się 20 spotkań autorskich: z Martą Fox, Barbarą Kosmowską, Grzegorzem Kasdepke, Małgorzatą Kalicińską, Agnieszką Fiktau-Perepeczko, Dmitrijem Strelnikoffem, Anną Onichimowską, Zbigniewem Święchem. W spotkaniach z pisarzami uczestniczyło ponad 1000 osób.

Koordynatorka zaapelowała do zebranych o uzupełnienie dokumentacji DKK i przysłanie zaległych sprawozdań z odbytych spotkań i dyskusji w Klubach. Przedstawiła również perspektywy działalności DKK w 2009 roku.

This entry was posted in 1. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s