Niech ksiądz spróbuje uwierzyć, że mnie na Kościele zależy tak samo jak księdzu


Swoje artykuły i książki teologiczne starała się pisać językiem jak najprostszym. Do tego aspektu jej postawy nawiązał w homilii pogrzebowej bp Bronisław Dembowski. Mówił, że Grabska, będąc osobą solidnie wykształconą, rozumiała też, że nie wszystko da się zrozumieć. A do tego potrzeba dużej mądrości – podkreślił emerytowany biskup włocławski, przyjaciel Stachy od pięćdziesięciu lat. W 1965 r., tuż po zakończeniu II Soboru Watykańskiego, rozmawiali obydwoje o Kościele w Polsce. Grabska mówiła mocno krytycznie, więc
ks. Dembowski wziął głęboki oddech i zaczął Kościoła bronić. W odpowiedzi usłyszał: „Niech ksiądz spróbuje uwierzyć, że mnie na Kościele zależy tak samo jak księdzu”. Od tego momentu zaczęli sobie mówić po imieniu i współpracować jeszcze bliżej, na zasadzie pełnego zaufania.
Od lat intrygowało mnie, że wśród tematów, o których Stacha potrafiła mówić zajmująco i świeżym, odkrywczym językiem, czołowe miejsce zajmowały sprawy ostateczne: śmierć, niebo, piekło, czyściec. Nie bała się śmierci, mówiła o niej naprawdę fascynująco. W dniu jej śmierci sięgnąłem do źródeł. Przykuło moją uwagę kilka sformułowań z książkowej rozmowy z Grabską, jaką przeprowadziła Irena Stopierzyńska, pod charakterystycznym tytułem „Ciekawość nieba, ciekawość ziemi”. więcej TUTAJ (Tygodnik Powszechny Nr 47 – 23XI2008)

Stanisława Grabska zmarła niedawno, myślę, że warto wspomnieć, bo była niesamowitą osobowością w polskim Kościele.

988

Irena Stopierzyńska, Stanisława Grabska

CIEKAWOŚĆ NIEBA, CIEKAWOŚĆ ZIEMI. Ze Stanisławą Grabską rozmawia Irena Stopierzyńska
Stanisława Grabska – Pierwsza Dama polskiej teologii – barwnie i obrazowo prezentuje tu najważniejsze zagadnienia wiary. Jej mądrość i doświadczenie życiowe, w połączeniu z młodzieńczością języka, sprawiają, że książka do głębi porusza czytelnika. Cokolwiek wspaniałego powiemy o tym, co nas czeka, tam będzie zawsze o niebo wspanialej – mówi Grabska o ostatecznym przeznaczeniu człowieka. “Ciekawość nieba, ciekawość ziemi” to książka, która pozwala w nowy, odkrywczy sposób spojrzeć na sprawy pozornie dobrze znane.

Advertisements
This entry was posted in 1. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s