do poczytania


916

Mendykanci w średniowiecznym Krakowie

Ukazał się czwarty tom „Studiów i źródeł Dominikańskiego Instytutu Historycznego” pt. „Mendykanci w średniowiecznym Krakowie”. Jest to pierwszy w polskiej mediewistyce tak obszerny tom studiów poświęcony działalności krakowskich zakonów żebraczych: dominikanów, franciszkanów, augustianów, karmelitów i franciszkanów-obserwantów (bernardynów) w średniowiecznej aglomeracji krakowskiej.

Autorzy prezentowanych artykułów starali się przedstawić intensywną aktywność braci z krakowskich klasztorów na polu: duszpasterstwa, nauki, kultury, sztuki i gospodarki oraz ich rolę w polskim społeczeństwie, Kościele i państwie.Jest to pierwszy w polskiej mediewistyce tak obszerny tom studiów poświęcony działalności krakowskich zakonów żebraczych: dominikanów, franciszkanów, augustianów, karmelitów i franciszkanów-obserwantów (bernardynów) w średniowiecznej aglomeracji krakowskiej, złożonej z trzech miast: Krakowa, Kazimierza, Kleparza oraz przedmieść. Ośrodek ten jako jedyny w Królestwie Polskim mógł poszczycić się posiadaniem klasztorów wszystkich pięciu wspólnot mendykanckich.

Zaprezentowane w niniejszym tomie prace mediewistów koncentrują się wokół kilku zasadniczych wątków. Pierwsza część tomu pt.: Mendykanci – dwór – możni ukazuje wzajemne relacje mendykantów z dworem książęcym i królewskim na Wawelu, małopolską elitą społeczną i polityczną oraz mieszczaństwem krakowskim, a także ze środowiskiem katedralnym. Druga część zatytułowana: Mendykanci – twórcy i odbiorcy kultury zawiera studia poświęcone księgozbiorom wszystkich klasztorów mendykanckich, rekrutacji dominikanów w środowisku Uniwersytetu Krakowskiego, sporom doktrynalnym Sędziwoja z Czechla z dominikanami krakowskimi o kult figury Matki Bożej, refleksji dominikanina Jana z Ząbkowic nad miejscem teologów w Kościele oraz architekturze kościołów i klasztorów franciszkanów, augustianów i dominikanów, a także analizie znakomitych dzieł sztuki z kościoła dominikanów św. Trójcy: gotyckiej preteksty z „Ukrzyżowaniem” i piętnastowiecznego tryptyku dominikańskiego. Ostatnia część pt.: Mendykanci między ekonomią niebiańską a ziemską zawiera prace dotyczące inkwizycyjnej działalności krakowskich Braci Kaznodziejów, roli dominikanów w rozwoju kultu św. Stanisława, ich kaznodziejstwa, sporu między krakowskimi mendykantami o zebrane około 1500 r. jałmużny, legatów mieszczańskich na kościół i klasztor św. Trójcy, a także niektórych aspektów klasztornej gospodarki dominikańskiej i karmelitańskiej.

www.dominikanie.pl

 

 

Advertisements
This entry was posted in 1. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s