Obiecane Hereford


Hereford – to takie miasto w Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Herefordshire, w pobliżu granicy z Walią, nad rzeką Wye. Pod względem liczby mieszkańców przypomina Tarnobrzeg. Znane jest z hodowli krów, ale znajduje się w nim też sławna katedra zbudowana w 1079 roku, to ona czyni z Hereford town czyli city. Bez katedry każde angielskie miasto to po prostu “mieścinka”. Bibliotecznym rarytasem tej katedry jest tzw. Mappa Mundi, czyli mapa świata datowana na XIII stulecie. Warto dodać, że na owej mapie jako środek świata wpisano Jerozolimę, ogród Edenu umiejscowiono na obrzeżach świata, zaś Wielką Brytanię i Irlandię na północnym zachodzie.

Ta mapa przechowywana jest w katedralnej bibliotece, która po dzień dzisiejszy zachowała swój średniowieczny wystrój i można w niej zobaczyć księgi przypięte do regałów łańcuchami.

Przy Katedrze znajduje się też niezwykłe muzeum – The Mappa Mundi & Chained Library Exhibition. Herefordzka Mappa Mundi jest największą średniowieczną mapą świata, jaka przetrwała do dzisiejszych czasów. Co ciekawe… jeśli nie zabawne… od XIII wieku, kiedy powstała, do połowy wieku XIX, mapa stała w Katedrze w drewnianej ramie, nie zwracając na siebie szczególnej uwagi. Dziś trzyma się ją w specjalnej gablocie/sejfie, w przedsionku mrocznej Biblioteki Przykutych Książek. W tej ostatniej obejrzeć można, niestety tylko z daleka, kilkaset klasycznych woluminów przykutych do półek łańcuchami. Nie jest to bynajmniej sposób na walkę ze złodziejami, ale rozwiązanie problemu… bałaganu w księgozbiorze. Rozwiązanie takie wymusiła kontrola przeprowadzona kilka wieków temu w katedralnej bibliotece, która stwierdziła niewyobrażalne nadużycia i bałagan w cennych, bo pochodzących nawet z VIII wieku, zbiorach.

Z bibliotecznych ciekawostek… Fragment pierwszego “Słownika języka angielskiego”. Pod hasłem “owies” możemy przeczytać: pasza dla koni i innych zwierząt domowych, w Szkocji jedzona również przez ludzi

Jest i ślad dominikański:

Kolejna pamiątka po wiekach średnich… Black Frias Monastery, a właściwie ruiny jednego z budynków dawnego klasztoru Dominikanów, to jednen z dziwniejszych zabytków w mieście. Dziwny, bo raz, że trudno go znaleźć (w informatorach również), a dwa, że stoi sobie w małym parku na zapleczu jednej ze szkół i najczęściej trafia się tu zupełnie przypadkowo. Zakon, podobnie jak inne zakony w Anglii rozwiązano za czasów Henryka VIII, wraz z odzieleniem się kościoła anglikańskiego od Rzymu. Dlatego pozostałości nie imponują rozmachem.

W Świecie… no może nie całym, ale dla Anglików Świat zazwyczaj ogranicza się do Wysp… Hereford znany jest przede wszystkim z dwóch rzeczy: z tutejszej, potężnej, mięsnej rasy krów i cidera. Nie wiem jak inni, ale ja przed przyjazdem do Wielkiej Brytanii nie miałem pojęcia o istnieniu tego drugiego wynalazku. Wyjaśniam więc… Cider, to coś na kształt musującego wina z jabłek, występującego tu w ogromnej różnorodności i cieszącego się wielką popularnością. Do tego stopnia, że w pubach (w całym Zjednoczonym Królestwie) można go kupić wprost z nalewaka. Najpopularniejsze marki to Woodpecker i Strongbow, ale zdaniem znawców tematu, najlepsze są produkty lokalne, niepasteryzowane… cloudy jak sami mawiają. Poza oczywistymi właściwościami każdego alkoholu, te ostatnie mają podobno również doskonałe właściwości przeczyszczające… Ja jakoś nie przekonałem się do “sajderka”, jak zdrobniale nazywają go współ-emigranci. Nie przeszkadzało mi to jednak odwiedzić Cider Museum, gdzie poznać można proces produkcji tego trunku. Skromnie, ale ciekawie…

źródło: http://kolumber.pl/g/949-Brytyjskie%20weekendy

A my – mamy tyle jabłek, a nie mamy cidru. :) Tylko Jabłuszko Sandomierskie, ale to już z innej bajki…

Advertisements
This entry was posted in 1. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s