Vocatus atque non vocatus Deus aderit


Wzywany czy nie – Bóg przybywa! To łaciński napis, który można spotkać na przydrożnych krzyżach w niemieckim Schwarzwaldzie. Te słowa bardziej są jednak znane z tego, że Carl Jung kazał je wyrzeźbić nad drzwiami swego domu i uważał za najważniejsze przesłanie – wyrocznię w swoim życiu i pracy.

Można to sobie wytatuować na ręce, jak pewien Amerykanin:

Ale można zapisać i w sercu. Jung tłumaczył to swoim pacjentom dodając inną łacińską sentencję: Timor dei initium sapiente [“bojaźń Pańska jest początkiem mądrości.”] Mawiał że nigdy nie widział pacjenta powyżej 35 roku życia, którego problem nie miałby charakteru religijnego i który nie był wyleczony, kiedy jego problem religijny został rozwiązany.

Carl Gustav Jung
(26 lipca 1875, Kesswill, Szwajcaria – 6 czerwca 1961, Zurych) – szwajcarski psychiatra i psycholog. Był twórcą psychologii głębi, na bazie której stworzył własną koncepcję nazywaną psychologią analityczną (stanowiącą częściową krytykę psychoanalizy). Wprowadził pojęcie nieświadomości zbiorowej, synchroniczności oraz archetypu, które odegrały także wielką rolę w naukach o kulturze.
W latach 1907-1913 współpracował z Zygmuntem Freudem, z którego szkołą ostatecznie zerwał (tak samo jak urwały się wszelkie kontakty – osobiste i zawodowe – między Freudem i Jungiem), publikując w 1912 roku pracę pt. “Wandlungen und Symbole der Libido” (znaną później jako “Symbole przemiany”). Jung został pierwszym przewodniczącym powołanego w 1910 roku Międzynarodowego Towarzystwa Psychoanalitycznego (IPA). Stanowisko to sprawował do kwietnia 1914 roku; w sierpniu tego roku zrezygnował także z członkostwa w Towarzystwie. Sam Jung mówił, że głównym powodem zerwania z psychoanalizą Freuda była niezgoda na panseksualizm tej koncepcji. W 1917 wydał pierwsze eseje na temat psychologii analitycznej. W swych pracach chętnie korzystał z wiedzy astrologicznej, w niej upatrując głębszą podstawę zrozumienia zachodzących procesów psychologicznych. Jego rodzina obecnie mieszka w Niemczech, a także w Polsce (Poznań, Kalisz). Jednak nikt z jego krewnych nie kontynuuje wykonywanego zawodu.

źródło: http://notatki.e-klasa.info/2008/09/20/carl-gustav-jung/

Advertisements
This entry was posted in 1. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s