Literacki Atlas Polski


 

Mieszkasz w domu, który kryje literackie legendy lub tajemnice? W zapomnianej bibliotece odkryłeś rękopis znanego poety? Masz zdjęcie kamienicy, drzewa, łąki opiewanej przez poetę czy prozaika? Byłeś na wakacjach w miejscu, którym zachwycił się bohater twojej ulubionej książki? Podziel się tym! Przyślij relację, zdjęcie, opis… Zostań współautorem Literackiego Atlasu Polski!

Ta “zapomniana biblioteka” lekko zakłuła mnie w serce. :) Jakiś rękopis na pewno by się znalazł. Ale serio chciałam napisać o Atlasie, bo w nim również jest nasz wątek regionalny – to znaczy – Dorota Kozioł i Grzegorz Kociuba. Atlas to ciągle otwarty program, egzemplarz, który otrzymałam na Zlocie Ludzi Książki jest już w Bibliotece – polecam. 

Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Pod opieką nauczyciela bądź bibliotekarza, uczniowie realizują wybrany wspólnie projekt literacki: poszukują śladów obecności pisarzy lub poetów w swoim regionie, szukają w literaturze opisów znajomych im miejsc, zakładają fankluby ulubionego pisarza bądź kluby dyskusyjne wokół wybranych książek.
 
Swoje działania dokumentujecie (zdjęcia, zapis, film), a potem wybieracie różne sposoby prezentacji swojej pracy. I tak, powstają publikacje (w tym, wydany w ubiegłym roku, ogólnopolski przewodnik “Literacki atlas Polski”), broszury, ulotki, filmy, przedstawienia teatralne, wystawy, audycje radiowe, artykuły, wywiady…
 
W tej edycji, nadal będziemy zbierać opisy projektów i tym, którzy będą chcieli, pomożemy przygotować dwustronicową broszurę w programie pdf. Ale oczekujemy również od Was relacji z działań, które przeprowadzicie wokół waszych projektów. Czekamy na pomysły na to, jak ożywić literaturę i zachęcić innych do czytania… Służymy Wam naszymi podpowiedziami, m.in. w materiałach pomocniczych dla nauczycieli, które przygotowaliśmy. Od stycznia 2009 roku, na naszej stronie będzie dostępna mapa Polski, do której sami będziecie dodawać swoje projekty. Zanim to nastąpi, na stronie pojawi się mapa z projektami z poprzedniej edycji.
 
Autor na żądanie to jedna z możliwych ścieżek w ramach programu Literacki atlas Polski. Od 2005 roku uczniowie pod opieką nauczycieli lub bibliotekarzy zakładają fankluby współczesnych polskich poetów i prozaików, czytają, piszą recenzje, dyskutują i spotykają się z autorami. Zależy nam, by spotkanie było kulminacją rzetelnej, co najmniej kilkumiesięcznej pracy wokół twórczości wybranego autora. Do tej pory z uczniami spotkali się, m.in.: Andrzej Stasiuk, Joanna Siedlecka, Andrzej Sapkowski, Józef Baran, Hanna Krall, Małgorzata Musierowicz, Grzegorz Kasdepke…
 
Możemy pomóc Wam w zorganizowaniu 8 spotkań z autorami. W tym celu, proszę przesłać formularz zgłoszenia oraz plan pracy nad projektem Autor na żądanie. Zastanówcie się razem, kogo chcielibyście zaprosić i jak dobrze się przygotować do takiego spotkania. W pierwszej kolejności, będzie brane pod uwagę to, czy autor jest “dostępny” oraz dobry plan nadesłany przez uczestników projektu.
 
Liczymy na waszą aktywność. Nauczycielom, proponujemy udział w kursie internetowym, który pomoże w realizacji programu krok po kroku, a poza tym jest świetnym miejscem na spotkanie z innymi uczestnikami programu! Dla uczniów, przygotowaliśmy edukacyjną grę internetową.
 
Zaprosimy ekspertów, z którymi będziecie mogli się konsultować i rozwiązywać zagadki literackie, jeśli takie się pojawią….
 
Zapraszamy serdecznie do udziału w programie!
Advertisements
This entry was posted in 1. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s