Jesteśmy w publicznych mediach :)


Rynek wydawniczy: Sukces Dyskusyjnych Klubów Książki
15-09-2008, 07:55 Temat: Rynek
Według Magdaleny Ślusarskiej byłej dyrektor Instytutu Książki, największym wydarzeniem literackim roku 2007 roku stało się powołanie do życia Dyskusyjnych Klubów Książki.

Wszystko wydarzyło się nagle i zupełnie niedawno. Od kwietnia 2007 roku w bibliotekach całej Polski zaczęły pojawiać się Dyskusyjne Kluby Książki – najpierw powoli, acz nie ociężale, a potem niczym grzyby po deszczu.
Inicjatorem i patronem tej akcji był Instytut Książki.

Pracowaliśmy nad tym projektem przez rok, zanim wdrożyliśmy go w życie. Nie spodziewałam się tak wielkiego zainteresowania i zaangażowania ze strony współpracujących z nami bibliotek publicznych, a także ze strony uczestników, dyskutantów tych klubów. Co ważne, ci ludzie mają potrzebę rozmowy, nienarzucanej przez krytykę literacką, media, autorytety czy szkołę. Mówią o tym, co naprawdę czytają. To był strzał w dziesiątkę. Dziś mamy tych klubów 300, a w tym roku (2008r. przyp. red.) powstanie kolejne 150, w tym jeden w zakładzie karnym i jeden w zakonie – mówi Magdalena Ślusarska.

Przypomnijmy, że Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki i Bibliotek Wojewódzkich adresowany przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych.

Miłośnicy czytania i rozmowy o lekturze łączyli się w grupki, w efekcie czego do dziś powstało takich klubów ponad 440.

DKK działają przy wsparciu finansowym i merytorycznym Instytutu Książki przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubowicze spotykają się średnio raz w miesiącu. W całej Polsce jest ich blisko cztery tysiące.

Członkowie DKK

Klubowiczem może być każdy: wiek, płeć, miesięczna średnia przeczytanych książek tudzież gusta literackie nie grają żadnej roli. Uczestnicy spotkań sami wybierają książki, które chcą czytać i dyskutować – głównie jest to polska proza współczesna, choć zdarzają się także miłośnicy poezji.
W Słupsku istnieje klub w Bibliotece Aresztu Śledczego, w Tarnobrzegu w Bibliotece Klasztornej OO.Dominikanów, a w Bydgoszczy od niedawna działa klub przy Bibliotece Klubu Garnizonowego „LOTNIK”. Funkcjonuje także 70 klubów dziecięcych i młodzieżowych.

Klubowicze piszą

Klubowicze napisali kilkaset recenzji, które zostały opublikowane na stronie internetowej Instytutu Książki. W tym roku każdy, kto napisał i przesłał do Instytutu Książki recenzję omawianej na spotkaniu książki, mógł wziąć udział w konkursie na najlepszą recenzję. Przyszło ich blisko 300.
Najchętniej recenzowane książki to: „Anna In w grobowcach świata”, „Cień wiatru”, „Gottland”, „Miasto śniących książek”, „Pachnidło”, „Podróże z Herodotem” i „Traktat o łuskaniu fasoli.

Spotkania z autorami

Kluby stwarzają także okazję do spotkań z pisarzami. Od kwietnia zeszłego roku odbyło się kilkadziesiąt spotkań autorskich m.in. ze Stefanem Chwinem, Markiem Krajewskim, Moniką Szwają i Olgą Tokarczuk. Po spotkaniach pod wrażeniem byli czytelnicy, ale także i autorzy – Manuela Gretkowska na przykład przyznała, że nigdy wcześniej nie spotkała się z równie dobrze przygotowaną publicznością.
W tej chwili liczba spotkań autorskich przekracza liczbę 250.

Opiekunowie klubów

DKK to instytucje z gruntu demokratyczne, ale mają swoich opiekunów i moderatorów. Są nimi głównie bibliotekarze, acz często zdarza się także, że rolę prowadzącego dyskusję przejmują sami klubowicze.
Działalność klubów nie byłaby możliwa bez zaangażowania koordynatorów wojewódzkich (są nimi pracownicy bibliotek wojewódzkich), którzy nie tylko dostarczają książki, lecz także informują na stronach internetowych bibliotek o czytanych aktualnie pozycjach, miejscach i datach spotkań.

Kluby on-line

Od kwietnia 2008 roku klubowicze mogą spotykać się on-line. Na stronie Instytutu Książki działa forum internetowe, które pozwala klubowiczom bez ograniczeń rozmawiać o książkach. Poszczególne kluby prowadzą również własne strony internetowe.

Wykłady dla moderatorów

DKK to okazja nie tylko do wymiany poglądów i zderzenia gustów, ale także do pogłębienia literackiej wiedzy. Na zamówienie zainteresowanych, Instytut Książki organizuje dla moderatorów klubów wykłady, których tematem są wybrane zagadnienia dotyczącego krajowej i obcej literatury. Prowadzą je znani krytycy i znawcy literatury.

Z moderatorami spotkali się m.in. Justyna Sobolewska, Anna Kałuża, Marek Zaleski, Robert Ostaszewski, Piotr Wojciechowski, Jerzy Jarniewicz, Marta Mizuro, Kuba Frołow, Stanisław Bereś i Przemysław Czapliński.

Praca dyplomowa o DKK

Powstaje praca dyplomowa zatytułowana “Dyskusyjne Kluby Książki – nowa forma działalności kulturotwórczej bibliotek” pisana przez klubowiczkę z DKK w Śremie.
Lidia Maria Tomczak opiekun DKK w Śremie (Wielkopolska) Praca dyplomowa (licencjat) napisana pod kierunkiem dr. Artura Jazdona Recenzent: dr Rafał Prinke.
Ocena pracy: b. dobry.
Wynik obrony: b. dobry.
Obrona 2 lipca 2008 r. – Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu.
Wydział Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej.
Kierunek: Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo.

Brytyjskie korzenie DKK

Pomysł tworzenia Dyskusyjnych Klubów Książki, oparty o wzorce brytyjskie i wcielony w życie dzięki pomocy British Council przyjął się w Polsce bardzo dobrze. Liczba klubów cały czas rośnie.

Tu czytamy!

Dyskusyjne Kluby Książki są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki „Tu Czytamy!”, objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizatorzy:

Instytut Książki

 • Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu
 • Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze
 • Książnica Pomorska w Szczecinie
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Łodzi
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wielkopolskim
 • Biblioteka Śląska w Katowicach
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy
 • Książnica Podlaska w Białymstoku
 • Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

  Opr. GLK na podstawie danych z Insytutut Książki.

 • Advertisements
  This entry was posted in 1. Bookmark the permalink.

  Leave a Reply

  Fill in your details below or click an icon to log in:

  WordPress.com Logo

  You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

  Google+ photo

  You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

  Twitter picture

  You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

  Facebook photo

  You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

  w

  Connecting to %s