strajk nauczycieli popieram (czyli ja też poproszę kanapę)


koniecznie: MIEJCIE NADZIEJĘ

Strajk nauczycieli popieram… chociaż nie lubię niektórych nauczycieli i polityków też nie. Niektórych lubię, a nawet kocham :) – ale ten wpis nie ma mieć nic wspólnego z moimi osobistymi sympatiami. Pewnie, że nauczyciele to grupa ludzi, którym się w naszym kraju nieźle żyje, wakacje, ferie, fundusz wycieczkowy zwany socjalnym, a wystarczy przyjść w piątek pod nasz klasztor, gdy po pomoc przychodzą najbiedniejsi, którzy nie mają nic.

MUSI się coś zmieniać, nie wiem – może – przede wszystkim – trzeba łamać w sobie chęć popadania w bezradność i pokusę akceptowania zła dla świętego spokoju. Przestać mówić: “Ja to chrzanię i idę do domu”. Przerwać ten cholerny zaklęty krąg. Przestać uciekać od problemów i chować głowę w piasek… Mówić, że to nas nie dotyczy. Tia.

Dlaczego nie mielibyśmy się tego uczyć… od nauczycieli?

Od tych wyjątków, którym zależy. Którzy mają odwagę powiedzieć STOP. Dzisiaj nie pracujemy. Dzisiaj zaczynamy zmieniać świat – od siebie. Ja i Ty. Jutro pochylimy się nad innymi. Jutro.

Ale nie pojutrze… Żeby nie przespać swojego powołania. :)

 

ZNP: będziemy protestować 1 września

1 września odbędzie się w Warszawie manifestacja nauczycieli – zdecydowało prezydium zarządu ZNP. Natomiast sekretarz stanu w kancelarii premiera Michał Boni podtrzymał rządowe propozycje reform w oświacie.

Członkowie prezydium zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego spotkali się z Bonim i z wiceminister edukacji Krystyną Szumilas. Tematem rozmów były planowane zmiany w ustawach: Karta Nauczyciela i ustawa o systemie oświaty. Prezydium zarządu ZNP, po usłyszeniu rządowego stanowiska, zdecydowało, że 1 września ZNP zorganizuje w Warszawie demonstrację przeciw rządowym planom, a o ewentualnej dalszej akcji protestacyjnej zdecyduje cały zarząd, który zbierze się również 1 września.

W poniedziałek Boni poinformował, że prace legislacyjne nad rządowymi projektami nowelizacji tych ustaw zostały wstrzymane, a projekty wycofano z konsultacji społecznych. Jednak, jak wynika z tego co mówił we wtorek, rząd nie wycofuje się ze swoich najważniejszych planów, np. nadal rząd nie zamierza zgodzić się na prawo nauczycieli do przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

“Podtrzymujemy nasze stanowisko. Uważamy, że w Polsce jest potrzebne, żeby pomału troszkę zwiększać długość aktywności zawodowej wszystkich grup zawodowych” – powiedział minister.

Boni podkreślił, że rząd nie wycofuje się też z obietnicy podwyżek wynagrodzeń nauczycieli – dwa razy po pięć procent w przyszłym roku. “To jest 2,8 mld zł w przyszłym roku, 16 proc. całego wzrostu wydatków budżetowych na wszystkie dziedziny, więc to jest olbrzymia suma” – przekonywał minister.

Jak podkreślił Boni, szczegółowe rozmowy ze związkowcami rozpoczną się w poniedziałek. “Będziemy o wszystkich sprawach dyskutować. Będziemy dyskutować i o wynagrodzeniach i o sprawie pensum, bo z tego się też nie wycofujemy” – tłumaczył Boni.

Te deklaracje nie spodobały się ZNP. Ich zdaniem rząd co prawda wycofał z konsultacji społecznych krytykowane przez związkowców projekty, ale nadal podtrzymuje, że chce wprowadzić zmiany, które się w nich znajdowały, dlatego związkowcy podjęli decyzję o manifestacji w Warszawie 1 września.

Jak poinformował po posiedzeniu prezes ZNP Sławomir Broniarz, zmiany proponowane przez rząd są dla polskiego systemu oświaty niebezpieczne. “Nie chodzi tylko o kwestie pracownicze, ale też o to, co dzieje się w systemie oświaty w zakresie decentralizacji. Naszym zdaniem niebezpieczne jest marginalizowanie pozycji kuratora, przekazywanie nadmiernych kompetencji i uprawnień jednostkom samorządu terytorialnego, które, jak same utrzymują, są nieprzygotowane do tego rodzaju zadań” – mówił prezes związku.

Dodał, że od przebiegu negocjacji z rządem ZNP uzależni swoje decyzje w sprawie protestów. Nie wykluczył, że może nawet dojść do strajku nauczycieli. “Trzeba zwołać zarząd główny, trzeba zapytać o zdanie nauczycieli i trzeba 1 września podjąć decyzję, co dalej” – powiedział.

źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1810050,11,znp_bedziemy_protestowac_1_wrzesnia,item.html


Advertisements
This entry was posted in 1. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s