uczciwie będzie postąpić uczciwie


 

– Słuchaj no, Idgie, dobrze wiesz, że nie powinnaś sprzedawać jedzenia tym czarnuchom. W mieście jest paru chłopców, którym nie bardzo się to podoba. Nikt nie chce jeść w tym samym miejscu co czarnuchy. Po prostu nie powinnaś tego robić.

Idgie przez chwilę zastanawiała się nad jego słowami i na znak zgody pokiwała głową.

— Masz rację, Grady. Wiem, że nie powinnam tego robić.

Grady odchylił się z powrotem. Wyglądał na zadowolonego. 

— Tak, Grady — mówiła dalej. — Jakie to dziwne, że ludzie robią rzeczy, których nie powinni robić. Na przykład ty. Pewnie mnóstwo ludzi by uważało, że w niedzielę po kościele nie powinieneś chodzić nad rzekę i spotykać się z Evą Bates. Gladys chyba też by tak myślała.

Grady, który był wtedy pomocnikiem proboszcza w kościele baptystów i mężem Gladys z domu Moats, znaną z porywczości, nieco  się zdenerwował.

— Oj, daj spokój, Idgie, to nie jest śmieszne.

— Ja myślę, że jest. Tak samo jak cholernie śmieszne jest, kiedy banda dorosłych mężczyzn się upija i zakłada sobie na głowy jakieś szmaty. 

— Ruth, mogłabyś tu przyjść i przemówić jej do rozumu? — Grady zawołał do Ruth, która stała za barem. – Ona mnie nie chce słuchać. Ja tylko próbuję jej pomóc wybrnąć z tarapatów — i to wszystko. Nie będę wymieniał nazwisk, ale jest w mieście parę osób, którym  się nie podoba, że sprzedaje jedzenie czarnuchom.

(…)

Idgie uśmiechnęła się do niej i pomyślała, co to by było, gdyby się nie mogła wyładować przed Ruth. Ruth odwzajemniła jej uśmiech. Obie wiedziały, że muszą postanowić, co robić. I postanowiły. Po tamtym dniu jedyna rzecz, jaka się zmieniła, dotyczyła menu wiszącego na tylnych drzwiach: wszystko było o pięć albo dziesięć centów tańsze. Doszły do wniosku, że uczciwie będzie postąpić uczciwie…

(“Smażone zielone pomidory”)

 

 

This entry was posted in 1. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s