Węgierskie Legendarium Andegaweńskie


Trzydziestu ludzi z Lotaryngii odbyło pielgrzymkę do grobu apostoła. Jeden z nich zachorował. Dwadzieścia osiem osób udało się w dalszą drogę, natomiast ten, który pozostał przy umierającym, z trwogi prawie dostał pomieszania zmysłów. Św. Jakub ukazuje się na koniu, zabiera ze sobą zwłoki i litościwego pielgrzyma. W Compostelli każe on pogrzebać umarłego, a reszcie pielgrzymów przekazuje swoje słowa, że ich pielgrzymka nie była nic warta, bo pozostawili swego towarzysza na łasce losu.

Legendarium to zbiór przepięknych miniatur przedstawiających życie Jezusa i żywoty świętych. Pochodzi prawdopodobnie z 1337 roku. Księga z legendami stanowiła własność księcia kalabryjskiego, Andrzeja , który prawdopodobnie otrzymał ją od swoich rodziców. Po tragicznej śmierci swego właściciela, przechodziła zawiłe losy, rozpadła się na części, rozproszyła po różnych krajach.  Największa część trafiła do Biblioteki Watykańskiej, ale karty pojawiły się w Ameryce Północnej i w leningrandzkim Ermitażu. Odnalezione w różnych miejsach materiały zostały przeredagowane i wydane w niskim nakładzie, jako faksymile w 1978 roku. Przepiękna rzecz znalazła się też – PEWNIE PRZYPADKIEM – w Mojej Bibliotece.

Advertisements
This entry was posted in W. Bookmark the permalink.

3 Responses to Węgierskie Legendarium Andegaweńskie

  1. marszoblog says:

    Słyszałem, że nie ma przypadków:)

  2. Prometeusz says:

    Ja to slysze ciagle. :) Ale nie wierze, ze wszystko jest z gory ukartowane, zaplanowane. Jak chocby odnalezienie tej ksiazki dopiero po moich dwoch pielgrzymkach do Composteli. Sadze, ze czesc naszego zycia to jednak czysty przypadek.Co nie znaczy – ze wszystko. :)

  3. kretowisko says:

    poprosze jeszcze z tej ksiazki opowiesci

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s