Storczykarnia


W Łańcucie byłam kilka razy, zawsze wracając z zachwytem, ale do tej pory jakoś nieszczególnie interesowała mnie tamtejsza biblioteka. A szkoda, bo niewątpliwie jest jednym z ciekawszych miejsc w pałacu. Jej początki sięgają 1747 roku, jest wiec trochę młodsza od mojej. W ostatnich dniach zaczęło być o niej głośno, w związku z projektem, jaki realizowany jest na przypałacowym terenie. W tej bibliotece znajduje się bowiem fachowa literatura poświęcona storczykom, która jest podstawą do rekonstrukcji zbiorów. Rekonstrukcji – ponieważ Łańcut w XIX wieku slynal z uprawy storczyków.

W Łańcucie, na terenie parku zamkowego, zostanie wkrótce otwarta jedyna w Polsce i jedna z nieliczych w Europie storczykarnia. Znajdzie sie tam ponad 800 gatunków storczyków. Kolekcja tych bajecznie kolorowych i pachnących kwiatów była niegdyś chlubą dawnych właścicieli miasta, Potockich. W latach 70-tych 20 wieku szklarnie zostały zdewastowane i rozebrane. Ale do dziś w zamkowej bibliotece znajduje sie fachowa literatura poświęcona storczykom, która jest podstawą do rekonstrukcji zbiorów.
W otoczeniu kwiatów będzie można napić się kawy i posłuchać muzyki, bo w storczykarni urządzono kawiarnię. Odbudowa storczykarni jest pierwszą z trzech inwestycji realizowanych na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Łańcucie za pieniądze z tak zwanego funduszu norweskiego. Na ten cel oraz remont dawnego maneżu i kasyna oficerskiego Muzeum otrzymało dotacje w wysokości 10 milionów złotych.
(ONET)

 

Zapraszam też TUTAJ: http://marszoblog.wordpress.com/2008/05/16/marszem-na-storczyki/

This entry was posted in S and tagged . Bookmark the permalink.

2 Responses to Storczykarnia

  1. marszoblog says:

    Tak, cel szczytny! A storczyków ubywa, w miejscu do którego dotarłem już powoli coraz mniej światła, a te kwiaty tego potrzebują, brzegi polany już zarastają nowymi drzewkami. Do niedawna miasto chroniło te tereny, teraz już nawet to się skończyło. Wizja pesymistyczna, dlatego dobrze, że chociaż Łańcut utrzyma swoje stare zwyczaje.

  2. prometeusz says:

    Od roku czy dwoch duzo storczykow pojawia sie w kwiaciarniach. Mysle, ze dobrze wygladalyby w Mojej Bibliotece. Wprawdzie jest troche ciasno, ale kwiaty sa potrzebne ksiazkom. :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s