Feniks 2008 dla o. Kłoczowskiego


images8.jpg  images33.jpg  images23.jpg  images12.jpg  images51.jpg  images41.jpg  images32.jpg  images22.jpg  images11.jpg  images8.jpg        

http://www.dominikanie.pl/?f=aktualnosci&news=818

[Warszawa, 17:04 28-03-2008]

Dominikanin o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski został laureatem nagrody “Feniks 2008”. Wyróżnienie przyznano za wybitne osiągnięcia w zakresie filozofii religii, umiejętność godzenia życia naukowego i powołania kapłańskiego oraz za kazania filozoficzne i stworzenie w “Beczce” przestrzeni wolności w trudnych latach zniewolenia. Nagrodę “Feniks” przyznaje Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

Jan Andrzej Kłoczowski (ur. 1937) odbył studia na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, w latach 60. XX wieku pracował na KUL. W 1963 r. wstąpił do zakonu dominikanów. Z wykształcenia jest historykiem sztuki, teologiem, profesorem filozofii, także cenionym kaznodzieją i publicystą.

W latach 1970-1986 był duszpasterzem krakowskiego duszpasterstwa akademickiego “Beczka”. Od 1971 r. był wykładowcą w Kolegium Filozoficzno – Teologicznym Dominikanów w Krakowie, od 1982 r. – w Papieskiej Akademii Teologicznej. Od 1990 r. pełnił funkcję regensa Polskiej Katedry Filozofii Religii na Wydziale Filozoficznym PAT, w latach 1990-1998 był rektorem Kolegium Filozoficzno – Teologicznego Dominikanów w Krakowie.

Jest związany z miesięcznikami “W drodze” i “Znak”, jest także redaktorem “Logos i Ethos”, autorem licznych prac z dziedziny filozofii, religii, teologii. W maju 2007 r. o. Kłoczowski został odznaczony przez prezydenta Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski “za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”.

This entry was posted in F. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s