Znalezisko


nostradamus.jpg

Warto kliknąć na zdjęcie i powiększyć je, by w szczegółach zobaczyć wszystkie niezwykłości tej okładki. Jest to powieść francuskiej pisarki, Zenaidy Fleuriot, pt. “Monsieur Nostradamus”. Napisna jest oczywiście w jezyku francuskim, a wydana została w 1875 roku przez paryskie wydawnictwo Librairie Hachette et Cie, które do dnia dzisiejszego funkcjonuje i mieści się ciągle pod tym samym adresem na Boulevard Saint-Germain 79.

15981.jpg

Założyciel wydawnictwa – Louis Hachette żył w latach 1800 – 1964. Przez trzy lata studiował na École Normal Supérieure, ale został z niej wyrzucony za głośne wyrażanie swoich podglądów o Ludwiku XVIII. :) Niedługo potem zaczął studia prawnicze. W wieku 26 lat kupił małe wydawnictwo Librairie Brédif, zmienianiąc jego nazwę na “Hachette”. Louis był pomysłodawcą i założycielem sieci małych kiosków na dworcach kolejowych, w których można było zakupić książkę na podróż, a później także przewodniki po różnych miastach i miejscach.

Zastanawiam się, w jaki sposób ta książka trafiła do naszej biblioteki, kto ją zakupił, kto przywiózł… Niestety, to już dziś pozostanie chyba bez odpowiedzi…

This entry was posted in Z. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s